Łazik Marsjański

Silesian Phoenix

Szanowni Państwo,

jesteśmy grupą studentów pasjonatów z międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH działającego przy Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. W ramach pracy w Kole tworzymy nowy prototyp łazika marsjańskiego na międzynarodowe zawody European Rover Challenge 2019 (ERC). W ubiegłym roku wystartowaliśmy w IV edycji zawodów ERC. Do udziału w tych zawodach zarejestrowało się 65 zespołów z 20 krajów, co stawia ERC na pierwszym miejscu wśród innych tego typu konkursów na świecie. Pomyślnie przeszliśmy wszystkie etapy kwalifikacji w poprzedniej edycji konkursu i tym samym zapewniliśmy sobie start w zawodach, wśród 50 zakwalifikowanych drużyn z całego świata. Konkurs ERC 2018 odbył się w dniach 14-16 września 2018 roku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach (woj. świętokrzyskie). Dzięki intensywnej pracy całego zespołu oraz pomocy sponsorów, partnerskich instytucji i osób wspierających projekt, łazik marsjański Phoenix I zajął 19. miejsce. W zawodach wzięło udział ponad 400 konstruktorów tworzących 50 zespołów z 20 krajów. Przez cały czas trwania zawodów była prowadzona transmisja na żywo przez Internet. Organizatorzy wyliczyli, że została ona odwiedzona przez prawie 76 tys. osób. W trakcie zawodów zmagania drużyn obserwowane były przez wielu widzów, a relacja z tej imprezy była przekazywana m. in. przez telewizję TVN. Zawody były objęte patronatem honorowym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pana Wicepremiera RP Jarosława Gowina, który był na nich obecny.

Nasz zespół związany z tym projektem zrzesza obecnie dwudziestu dwóch studentów z Wydziału Mechanicznego Technologicznego, Wydziału Informatyki Elektroniki i Informatyki, Wydziału Matematyki Stosowanej, Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Posiadamy mocne wsparcie merytoryczne ze strony opiekunów prof. Piotra Przystałki i dra Wawrzyńca Panfila. Ponadto mentorem zespołu jest prof. Wojciech Moczulski.

Ulotka – Łazik Marsjański

Obecnie jesteśmy na etapie prototypowania drugiej wersji łazika. Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas tworzenia pierwszej wersji robota mogliśmy zauważyć niedociągnięcia naszego projektu, a w konsekwencji opracować nowe innowacyjne rozwiązania dla modernizowanego prototypu robota. Do startu w zawodach brakuje nam niezbędnych funduszy i dlatego gorąco zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy (poszukujemy wsparcia finansowego lub barterowego). W ramach współpracy m.in. oferujemy:

  • Zaangażowanie w realizację wydarzeń promocyjnych organizowanych przez firmy i inne instytucje wspierające projekt (np. interaktywne pokazy naszych robotów mobilnych w akcji),
  • Promocję firmy/organizacji podczas naszego uczestnictwa w ogólnopolskich festiwalach popularno-naukowych, a także wydarzeniach lokalnych poprzez np.:
    • rozpowszechnianie materiałów tj. ulotek lub w formie plakatów na stojakach reklamowych,
    • wyświetlanie materiału wideo na ekranie monitora lub z wykorzystaniem projektora,
  • Umieszczenie logo firmy/organizacji na korpusie łazika marsjańskiego lub/i banerze naszego Koła, umieszczenie logo firmy/organizacji na stronie WWW Koła oraz stronie facebook Koła,
  • Promocję firmy/organizacji w czasopismach branżowych oraz w sieci Internet poprzez publikację treści popularno-naukowych.

Możemy również przygotowywać fotorelację z takiego wydarzenia, na której wyraźnie będzie pokazane, że Państwo wspieracie nasz projekt. Takie zdjęcia możecie Państwo użyć w celach marketingowych. Będziemy promować Państwa firmę jako partnera Politechniki Śląskiej w środowisku akademickim i otoczeniu społeczno-gospodarczym, poprzez promocję internetową na naszej stronie www i fanpage’u. Możemy również opowiadać o Państwa firmie lub przekazywać materiały promocyjne podczas targów i konferencji, w których bierzemy udział. Dodatkowo możemy przygotowywać obszerną relację z zawodów, która pojawi się w mediach lokalnych i mediach Politechniki Śląskiej. Oczywiście jesteśmy otwarci na Państwa propozycje. Zależy nam na współpracy na najwyższym poziomie.

Pragniemy zaznaczyć, iż jest o nas bardzo głośno w mediach. W lokalnych serwisach informacyjnych ukazywały się artykuły na temat naszego łazika, przeprowadzono z nami krótkie wywiady radiowe i telewizyjne. Wystąpiliśmy także w filmie promującym metropolię GZM:

Pełna oferta współpracy i informacje na temat naszego projektu znajdują się w załączonej ulotce. Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej pod adresem https://sknaimeth.polsl.pl/lazik-marsjanski/ oraz strony facebook https://www.facebook.com/SilesianPhoenix.